Wspólność majątkowa a intercyza

Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego z nas, odtąd będziemy iść wspólnie przez świat z człowiekiem, do którego mamy 100 procentowe zaufanie. Razem wnieśliśmy do naszego związku swój prywatny majątek, każdy wniósł coś co jest najważniejsze i nawet nie myślimy o tym, że kiedykolwiek się rozstaniemy.

Na początku wszystko układa się bardzo dobrze, jesteśmy szczęśliwi, mamy majątek połączony z dwóch naszych przedmałżeńskich majątków i pomału dorabiamy się majątku wspólnego. Idealne związki i małżeństwa istnieją i trwają przez długie lata, ale zdarzają się i takie związki, które się niestety rozpadają. Gdy jesteśmy szczęśliwi nie podejrzewamy, że nasz związek może okazać się katastrofą i będą w przyszłości czekać nas sprawy sądowe i batalie o dzieci i majątek, nie przypuszczamy, że człowiek którego kochamy po jakimś czasie okaże się naszym największym wrogiem.

Zawsze dobrze jest zapobiegać i czasami pomyśleć, że szczęście małżeńskie i miłość to jedno, a intercyza i wspólność majątkowa to drugie.

Różnice między wspólnością majątkową a intercyzą

Te zagadnienia dobrze jest znać jeszcze przed ślubem i jeżeli posiadamy jakiś swój własny, zdobyty przed małżeństwem majątek to dobrze jest odwiedzić radcę prawnego lub adwokata lub od razu notariusza i podpisać intercyzę. Sprawy rozwodowe o podział majątku wspólnego małżonków to bardzo popularne sprawy rodzinne załatwiane przed adwokata rodzinnego.

W Polsce jest takie prawo, że zaraz po ślubie małżonków wiąże wspólność majątkowa, w innych krajach Europy każda rozdzielność majątkowa jest zapewniona przez ustawę, dlatego ważne jest w naszym kraju aby przed ślubem podpisać intercyzę małżeńską, w przypadku gdy małżonkowie mają swoje odrębne majątki. Taka intercyza jest ważna w momencie kiedy zgodzą się na nią oboje przyszli małżonkowie i jest spisywana w obecności notariusza.

W niektórych przypadkach intercyza małżeńska może być spisana w trakcie trwania małżeństwa, ale w takim przypadku usługa jej spisania jest droższa, ponieważ bardziej szczegółowo należy ustalić wtedy majątek.

Czym regulowana jest wspólność majątkowa?

Spisanie intercyzy to głos rozsądku, ale i zgrzyt i trochę nieprzyjemna sytuacja w chwilach szczęścia i zapomnienia.
Wspólność majątkowa jest uregulowana w Polsce ustawowo w kodeksie rodzinnym. To majątek wspólny obu małżonków, który powstaje po zawarciu związku małżeńskiego, w jego skład wchodzą połączone majątki osobiste każdego z małżonków z osobna i majątek wspólny czyli wszystko co małżonkowie zakupią po ślubie i czego się dorobią i jest to ich wspólnota majątkowa.

Każdy małżonek z osobna nie może sam pojedynczo decydować o majątku wspólnym, wszelkie decyzje muszą być podjęte wspólnie, chyba, że wcześniej została podpisana intercyza lub rozdzielność majątkowa. W przypadku dawania w zastaw jakiejś części majątku czy brania kredytów sam jeden małżonek nie może decydować o tym fakcie.

Wszelkie sprawy majątkowe nie są najważniejsze a ich regulowanie to raczej nieprzyjemne sytuacje w momentach euforii i radości, jednak dobrze jest zadbać o te sprawy i tak poprowadzić je by dla każdego z małżonków w momencie rozstania wszystko było jasne i zagwarantowane, pamiętajmy, że sprawy majątkowe budzą potem największą nienawiść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *