W jakich warunkach uprawiać borówkę amerykańską?

Niektóre osoby decydują się na uprawę borówki amerykańskiej, zakładają plantację i czerpią z tego zyski. Taka uprawa może być sposobem na biznes. Należy jednak pamiętać, że każdej uprawie należy poświęcić czas i na pewno trochę zainwestować. Rolnictwo to ciężki kawałek chleba, jedynie spore gospodarstwa zyskują na tej działalności. Można liczyć na dotacje unijne, które wspierają finansowo plantatorów.

Czy borówka amerykańska jest trudna w uprawie?

Borówka amerykańska nie jest wymagającą rośliną, jednak odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, dlatego posiadacze sporej powierzchni z taką plantacją, muszą wybudować odpowiedni system melioracyjny. W razie susz taka uprawa nie ma szans bez odpowiedniego nawodnienia. Sadzonki borówki amerykańskiej można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, duże ilości najlepiej kupić na giełdzie po cenach hurtowych. Uprawa borówki amerykańskiej nie jest skomplikowana, jednak trzeba do tego się odpowiednio przygotować. Jeśli mamy zamiłowanie do ziemi, czas oraz cierpliwość, to spokojnie można spróbować takiej uprawy. Owoce pojawiają się po dwóch, trzech latach od zasadzenia krzewów. Wymagają one stanowisk nasłonecznionych. Krzewy borówki amerykańskiej są raczej odporne na szkodniki, choroby oraz mróz. Jeśli jednak mamy możliwość, warto osłonić je przed zimnem. Bardzo ważna jest również odpowiednia gleba, powinna mieć odczyn kwaśny.

Lato to idealny czas na kwitnięcie borówki amerykańskiej

Czas letni to czas kwitnięcia wielu rodzajów owoców i warzyw. Jednym z nich jest borówka amerykańska. Ten gatunek borówki różni się od zwykłej borówki czarnej, tym, że jest od niej nawet trzy razy większy. Oprócz tego borówka czarna ma w sobie dużo soku, natomiast amerykańska tego soku nie ma, dzięki czemu jest twardsza i idealnie nadaje się do różnych wypieków.

Ten rodzaj borówki rośnie również w Polsce, a w sadzonki borówki amerykańskiej można zaopatrzyć się dobrym sklepie ogrodniczym. Są to zazwyczaj 2-3 letnie krzewy o wysokości pędu 30-40 centymetrów. Takie sadzonki dają owoce już w następnym roku po posadzeniu. Odpowiednie miejsce dla takiej sadzonki powinno być dobrze nasłonecznione i jednocześnie odsłonięte od wiatru.

Sama uprawa borówki amerykańskiej nie jest rzeczą skomplikowaną. Ważne jest dbanie o dobre nawodnienie gleby. W przypadku suszy trzeba krzak borówki podlewać dość często, gdyż jest on wrażliwy na brak wody. Do nawożenia najlepiej stosować specjalne nawozy do borówki wysokiej. Borówkę obcinamy co 4-5 lat, a w międzyczasie pozbywamy się jedynie słabych i chorych pędów. Nie trzeba stosować żadnych chemicznych środków ochrony, ponieważ ta borówka nie jest szczególnie narażona na choroby i szkodniki.

Jak widać uprawa nie jest trudna, a owoce pyszne, dlatego warto posadzić w swoim ogrodzie kilka sadzonek tego owocu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *