Czy terapia psychodynamiczna jest zawsze kluczem do rozwiązania problemu?

Współcześnie psychoterapia spotyka się z szybko rosnącym zaufaniem pacjentów. Coraz więcej osób przekonuje się do co słuszności wizyt u psychologa bądź psychoterapeuty – nie jest już to rzecz wstydliwa, a dowód na dbałość o swoją kondycję psychiczną. To bardzo dobrze, że osoba posiadająca problem zdaje sobie sprawę z konieczności interwencji specjalisty. Nowoczesne metody leczenia „chorób duszy” są bardzo rozwinięte, i mimo że wywodzą się bezpośrednio z psychoanalizy rozpowszechnionej przez sławnego Zygmunta Freuda, pojawiają się teraz w bardzo odmienionej, znacznie ulepszonej formie. Takim przykładem jest powszechnie stosowania dziś psychoterapia psychodynamiczna.

Czym właściwie jest psychoterapia psychodynamiczna?

Zakłada ona, że problemy, z którymi boryka się pacjent pochodzą z jego wnętrza i nie są do końca świadome. Nie wywodzą się z czegoś, czego pacjent jest świadom. Mogą być efektem pewnych nieprzyjemnych zdarzeń z przeszłości, które pozostawiły w psychice bolesne piętno. Może ono później ujawniać się może w wielu dziedzinach życia, powodując dyskomfort, niepokój i inne poważne konsekwencje. Takie zjawisko z pewnością wymaga interwencji doświadczonego specjalisty. Terapia psychodynamiczna zakłada nawiązanie wyjątkowej więzi między terapeutą a osobą leczoną. W drodze wspólnego dialogu psycholog Grzegorz Kurowski jest w stanie odkryć nawet najgłębiej ukryte przyczyny problemu i odnaleźć rozwiązanie. Specjalista będzie w stanie postawić trafną diagnozę na podstawie rozmowy, ale również zachowania pacjenta – ruchów ciała, wyglądu, wzroku, poruszania się. Skuteczna terapia psychodynamiczna jest jednak trudną metodą leczenia, ponieważ wymaga równocześnie zaangażowania obydwu stron – osoby leczonej i terapeuty. Cały proces może być wyczerpujący psychicznie dla obojga uczestników, a do tego terapia zwykle jest długoterminowa. Złożonych dolegliwości psychologicznych niestety nie da się rozwiązać na kilku krótkich sesjach, nieważne jak dobry byłby terapeuta.

Psycholog psychodynamiczny – na czym polega jego rola?

Psychoterapeuta przede wszystkim jest dobrym i dociekliwym rozmówcą, który bacznie obserwuje swojego pacjenta. Nawiązuje on głęboki dialog z osobą poddawaną leczeniu, nie tyle zadaje pytania, co raczej stara się prowokować osobę potrzebującą pomocy do odkrywania samego siebie. Osoba, która specjalizuje się w terapii psychodynamicznej powinna więc mieć takie cechy i umiejętności jak spostrzegawczość, rozumienie drugiej osoby, doskonała umiejętność interpretacji słów i czynów pacjenta, bogate doświadczenie związane z psychoanalizą, obszerne zaplecze teoretyczne.

Kiedy potrzebna jest pomoc psychoterapeuty?

Opisywana terapia może mieć zastosowanie w naprawdę wielu zaburzeniach, ze względu na uniwersalny charakter. Najczęściej wykorzystuje się ją jednak do walki z różnego rodzaju zaburzeniami osobowości, nerwicami i depresją. Doświadczony psychoterapeuta jest w stanie tak pokierować swoimi działaniami, by dostosować je do potrzeb danego pacjenta, w zależności od zaistniałych problemów. Pomaga także zwalczyć stres oraz niwelować napięcie psychiczne. Wykazuje wysoką skuteczność w przypadku zaburzeń lękowych oraz osobowościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *