W czym może pomóc rzeczoznawca samochodowy?

W przypadku, kiedy nasz samochód brał udział w wypadku musimy nawiązać współpracę ze specjalistą, który pomoże nam korzystnie dla nas załatwić m.in. sprawę naprawy samochodu.

Rzeczoznawca jest to osoba o wysokich kwalifikacjach oraz odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w danej dziedzinie lub specjalności zawodowej. Na podstawie prawa działają tacy rzeczoznawcy jak rzeczoznawca budowlany, majątkowy, do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, do spraw zabezpieczeń pożarowych, rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych oraz rzeczoznawca samochodowy.

Rzeczoznawca samochodowy to rzeczoznawca szczegółowo zajmujący się przede wszystkim wyceną wartości samochodu, wyceną szkód powypadkowych oraz oceną stanu technicznego pojazdów pod względem dopuszczenia ich do ruchu na drodze w świetle obowiązujących przepisów prawa ruchu drogowego.

Wykonywanie rzeczoznawstwa to duża odpowiedzialność i wiele zobowiązań. Między innymi rzeczoznawca ma obowiązek być także biegłym sądowym. Od opinii rzeczoznawcy zależy niejednokrotnie nie tylko los majątku publicznego lub prywatnego ale także decyzje które podejmuje mogą wpływać na zdrowie i życie ludzi.

W sytuacjach powypadkowych najważniejsza jest oczywiście rzetelna ocena wartości auta po wypadku przez rzeczoznawcę. Niestety najczęściej jest to rzeczoznawca pracujący dla danej firmy ubezpieczeniowej, który świadomie lub mniej świadomie działa na korzyść tej firmy, a nie poszkodowanego. Przed zakupem należy dokładnie poszukać rzeczoznawcę, aby okazał się uczciwym człowiekiem. Wystarczy zajrzeć na stronę https://odkupodszkodowania.pl/rzeczoznawca-samochodowy/

Warto wiedzieć o uchwale podjętej przez Sąd Najwyższy, która mówi, że „odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie”. W przypadku bowiem gdy ta różnica jest duża mamy do czynienia z utratą wartości handlowej pojazdu. Oczywiście jest to zjawisko niekorzystne o czym przekonamy się chcąc sprzedać nasz samochód. Osoby myślące o kupnie samochodu najczęściej wybierają samochody nowe lub bezwypadkowe by mieć pewność, że są one możliwie najbardziej sprawne i posłużą im jak najdłużej. Z tego względu sprzedający samochody powypadkowe muszą niekorzystnie dla siebie obniżać ich cenę, która może znacznie różnić się od wartości takiego samego samochodu, który nie brał udziału w wypadkach.

W wielu przypadkach znacznym problemem jest zbyt niskie odszkodowanie po wypadku samochodowym. Wynika to z tego, że rzeczoznawca działający z ramienia danej firmy ubezpieczeniowej działa na korzyść tej firmy, a nie ubezpieczonego. To w gestii ubezpieczyciela leży oszacowanie kosztów naprawy i wypłacenie stosownego, adekwatnego do tych kosztów odszkodowania. Nic więc dziwnego, że firmy w ten sposób próbują „zaoszczędzić” kosztem osoby ubezpieczającej się. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który bezstronnie oceni rzeczywiste koszta naprawy samochodu oraz jego obecną wartość rynkową. Dzięki temu możemy później uzyskać należną nam dopłatę do uzyskanego odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *